2018. február 27., kedd

2014. május 13. kedd (ötödik nap)

Hajnalra kiderült, megint feleslegesen állítottam ébresztőre az órát, mivel már fél háromkor ébren voltam, s ennek örömére felkeltem az ágyból. Erre persze Anikóm szemei is kipattantak, úgyhogy indulhatott az élmények garmadáját ígérő nap. Jó félórát elszöszmötöltünk a fürdéssel meg a pakolászással, aztán minden bőröndünket és táskánkat levittük a kocsi csomagtartójába, mivel a következő éjszakát nem itt, hanem Vegasban akartuk tölteni. És valahol azt hallottam, hogy az ördög sosem alszik.
Fél négy sem volt, amikor a parkolóból kifordultam a Hollywood Blvd-ra, amiről néhány sarokkal odébb a North Cahuenga Blvd-ra kanyarodtam, és elsöpörtem a Hollywood Freeway széles betonhídja alatt. 
Az éjszaka és a reggel közötti átmeneti időben jártunk, amikor az ördögök már aludni tértek (még jó, hogy az előbb írtam, hogy sosem alszanak - akkor maradjunk annyiban, hogy néha elbóbiskolnak), de az angyalok még nem törölték ki a szemük sarkából a mennyei csipát, gyalogos emberrel nem találkoztunk, közlekedő autóból jó, ha ötöt-hatot láttunk. Ebből az egyik a Hollywood Blvd járdája mentén öregesen cammogó, egy magát degeszre zabált óriáshörcsögre hasonlító locsolóautó volt. Egy-egy irodaház emeleti ablakai mögül fény szűrődött ki, alighanem takarították a helyiségeket, s nagy ritkán az elsuhanó családi házakban is láttunk fényt pislákolni, de a népek többsége békésen aludt az ágyában. 
A Cahuenga Blvd kisvártatva egészen az autópálya mellé sorolt, a párhuzamosan haladó utakat pár méternyi fűsáv választotta el egymástól. Elérve a Barham Blvd-i lámpás kereszteződést, jobbra kanyarodtam, majd erről odébb, közvetlenül a Los Angeles folyó hídja előtt, jobbra ráhajtottam a Forest Lawn Dr-ra. A folyó vonalát kísérő útról mintegy 3 kilométerrel később, a rengeteg hollywoodi filmsztár sírját magába foglaló nagy temető után, egy hosszú felhajtón elértem a Ventura Freeway-t, s ettől fogva csak arra kellett ügyelnem, hogy valami véletlen folytán le ne térjek a feszt keletre tartó betonszalagról. 
A fölényes könnyedséggel suhanó Hyundai langyosra fűtött belsejében utazva (odakint borzongatóan hűvös volt ezekben a korai órákban) áthajtottunk Glendale-en és Pasadena-n. Pasadena-tól kezdve a sztráda elnevezése Venturáról Foothill Freeway-re változott, és 210-es államközi jelzést kapott. Mire Rancho Cucamonga-nál a 64A jelű kijárathoz értem, ahol lejöttem a Foothill-ről, több mint 60 kilométert tettünk meg a hajnali sötétségbe burkolózott autópályán. A lehajtó út jókora ívben megkerülte a 210-es és a 15-ös sztráda csomópontját, aztán északkeletre fordulva lágyan rácsatlakozott az Ontario Freeway-re, vagyis a Las Vegas felé tartó, 15-ös jelzésű államközi autópályára. 
Mire 35 kilométerrel arrébb elértük Hesperia és Victorville ikervárosokat, egészen kivilágosodott. További negyven kilométer múltán a fontos közlekedési csomópont, Barstow jött sorra.
A várost a Barstow Freeway-en magunk mögött hagyva, az utat kopár sivatagi síkság fogta közre, távolabb gyér növényzetű sziklás hegyek tűntek fel. Körülbelül 60 kilométer megtétele után (Beacon Station-nél) felfigyeltem az úttól távolabb fekvő, a Mojave-sivatag porában árválkodó kis Schell benzinkútra. Pont olyan ütött-kopott, viharvert volt mint a Downtown-i McDonald's, ahol az arabok kergetőztek. Egy szűk bekötőúton odakanyarodtam, mert a benzinkijelző máris némi hiányt jelzett. A tankolásból azonban nem lett semmi, mert, ahogy az újságolvasásból felnéző kútkezelő szavaiból és gesztusaiból kivettem, a földalatti tartályokból kifogyott a nafta, s az újabb szállítmány még nem érkezett meg. Tragédia nem történt, de kicsit furcsálltam, hogy ilyesmi megeshet Amerikában. 
Akkor legalább reggelizzünk!
A kúttól tíz méterre eső parkolóba gördülve, előszedtük a csomagtartóból a lapos papírdobozt, aztán jót reggeliztünk az előző napról megmaradt pizzaszeletekből. Igen, azokból az étolajtól csöpögő, a torkunkból szinte nyelés nélkül a gyomrunkba csusszanó, hideg szeletekből, amiket tegnap délután elmarasztaló kritikával illettünk. Érdekes, bár nem voltunk nagyon éhesek, jobban estek, mint előző délután. 
Reggelizés után visszaevickéltem a közepes forgalmú sztrádára, s száguldottunk tovább.     Tíz kilométer után elértük a sztráda 239-es lehajtóját, ahol egy Zzyzx Road feliratú tábla és nyíl mutatta, hogy merre kell mennie, akinek Zzyzx településen akadt dolga. Ez tulajdonképpen nem is falu vagy városka, mert az út végén a kaliforniai állami egyetem sivatagba kihelyezett tanszéke működik. 
Mintegy 50 kilométeres, eléggé egyhangú tájon át vezető utazást követően, közeledve a nevadai határhoz, bal kéz irányából három vakító fénygömb vonta magára a figyelmet. Ez az Ivanpah Solar Electric Generating System, ami a nap energiájából elektromos áramot termelő, három központi toronyból és a körülöttük ezerszám elhelyezett tükrökből álló erőmű. Szemernyit sem vagyok
Kalifornia és Nevada határán. Miski György felvétele
tisztában az efféle erőművek működési mechanizmusával, de az olajfúrótornyokra hasonlító három magas építmény tetején vakítóan világító óriásgömbök környékén a hőségtől forrni látszott a levegő. Olyan kegyetlen meleg volt ott, hogy a mozdulatlan levegőből elpárolgó víz fehér ködként, földközelbe ereszkedett, tányér vagy gyűrű formájú felhőként lebegett a fémszerkezetek körül. Bizarr, ijesztő látványban volt részünk. 

Hat kilométer múlva az első nevadai városkánál, Primmnél voltunk. A település mindjárt a 
Az első nevadai város, Primm. Miski György felvétele
határnál fekszik. Déli szélén, a sztráda mellett, üdvözlőtábla fogadja az érkezőket. "Welcome to Nevada", illetve alatta: "The Silver State". Isten hozott Nevadában, az ezüstállamban. Vagy az ezüst országában. 
A méretét tekintve kicsiny Primm afféle útonálló lesipuskásként, erősebben fogalmazva kiéhezett kölyökhiénaként igyekszik lecsapni az innen 30 kilométerre fekvő Las Vegas szerencsejáték komplexeibe igyekvő utasok egy részére, a "kleine Fische gute Fische" (a kis hal is jó hal) életrevaló bölcsességét szem előtt tartva. De hát végül is, van itt minden, mi szem-szájnak ingere, ami alkalmas lehet néhány jól fizető turista rövidtávú, egy-két napos elcsábításához. Három, már csak a méretük okán is tiszteletet parancsoló luxushotel, mindegyikben csillogó-villogó játékkaszinó, hatalmas területen fekvő bevásárlóközpont, és a gyerekek számára egy minden igényt kielégítő vidámpark. De mi nem csábultunk el ezektől, miért is tettük volna, amikor félórányi útra volt
Én és Vegas. Miski György felvétele
  előttünk a filmek világából valamennyire már ismerős bűnös város, Las Vegas (spanyol elnevezésének fordítása: a rét). 

A 15-ös főútról eredetileg a szállodával és kisebb repülőtérrel rendelkező Jean-nél kellett volna áttérnem a Las Vegas központjától idáig húzódó South Las Vegas Blvd-ra. Ennek a meglehetősen hosszú útnak a Vegas belvárosát átszelő, mintegy öt kilométeres szakaszát - ahol kétfelől a város jelentősebb szállodái sorakoznak, és játéktermei üzemelnek - Strip néven ismeri a művelt világ művi csillogásra fogékony része.
Anikó és a South Las Vegas Blvd. Miski György felvétele
A Strip szalagot, sávot jelent, amely elnevezés tehát a mulatókörzet nyújtott, ugyanakkor viszonylag keskeny kiterjedésére utal. 
Menet közben azonban csúnyán elnéztem a Jean-i sztrádakijáratot, úgyhogy már a déli külvárosban jártunk, amikor az autópályáról lefordultam a St. Rose Parkway-re, ahonnan az áhított Las Vegas Blvd-ra jutottam. Ezen már könnyű volt helyes irányba állni, hiszen a nyílegyenesen északra mutató úton haladva a távolban sorra bukkantak elő a változatos formájú nagy szállodák, s ahogy mondani szokás: toronyiránt, előre! 
40 mérföldes városi sebességnél a karórámra pillantva láttam, hogy öt perc múlva nyolc óra. Vagyis az időeltolódás miatt odahaza, kis hazámban, Magyarországon rövidesen délután öt lesz, ami azt jelenti, hogy perceken belül betöltöm a 60. évemet, hiszen 1954. május 13-án, pontban délután öt órakor láttam meg a napvilágot. Anyám az évek során annyiszor említette születésem pontos időpontját, hogy az információ a zsigereimbe égett. A mellettem ülő Anikóm természetesen tudott a jeles dátumról (a többi, körülbelül hétmilliárd földi lakó viszont mintha elfeledkezett volna róla), de arról nem, hogy pontosan hány órakor sírtam fel a János kórház szülészetén. Nem számított, hálatelt szívvel megelégedtem azzal, hogy az évre, hónapra és napra emlékszik. 
Becslésem szerint még legalább nyolc kilométerre voltunk a McCarran nemzetközi repülőtértől, amelynek vonalában, a többsávos főút közepén húzódó széles elválasztón várt ránk a díszes Las Vegas üdvözlőtábla. Bár a poén kedvéért szerettem volna pontban nyolckor fotóztatni magam a nevezetes táblánál, a hibámból elszúrt letérő miatt nem érhettem időben oda, így aztán a kicsim a kocsiban, vezetés közben, mondhatni lendületből köszöntött fel. 
Nevada, Red Rock Canyon-1. Miski György felvétele
 

Ezzel együtt, 8 óra után tíz perccel már a kimondottan giccsbe hajló, amúgy Vegas-i módra túldekorált tábla melletti parkolóban kászálódtunk ki a Hyundaiból, hogy aztán a filmekből, prospektusokból és képes levelezőlapokról ismerős objektum előtti műfüvön fotózzuk egymást. 
Kétszáz méterrel távolabb, stílszerű háttérként a  Mandalay Bay szálloda aranyszínű tömbje tűnt fel. A felső szintjein széltében kifeszített, messzire látszó óriásplakáton a néhai Michael Jacksonról újabb bőrt lehúzni készülő előadásnak csináltak hírverést. 
Nevada, Red Rock Canyon-2. Miski György felvétele
"Welcome to fabulous Las Vegas Nevada" - "Üdvözöljük a mesés Las Vegasban, Nevada" - olvashattuk a széltében nyújtott, piros és kék betűkkel megírt, a tetején piros nyolcágú csillaggal ékesített, erősen reklámtáblára hajazó objektumon. Jókor érkeztünk, mert az első percekben ugyan kettesben voltunk, de hamarosan párfős japán társaság ért oda, akik udvarias távolságtartással kivárták, amíg végzünk a fényképezéssel. A lelkesen csicsergő japánok nyomában máris zsúfolt turistabusz állt be a parkolóba, s az utastérből kirajzó zajos népség elől jobbnak láttuk visszamenekülni a kocsinkhoz. 
Nevada, Red Rock Canyon-3. Miski György felvétele
Tekintettel a városnézésre korainak ítélt időpontra, úgy gondoltam, jobban járunk, ha előbb kimegyünk a Las Vegas nyugati szélétől mindössze 5 kilométerre kezdődő Red Rock Canyon-hoz, körülnézünk, s ezután visszatérve járjuk be az addigra vélhetően a legjobb formáját mutató, megélénkülő Strip környékét. 
Így aztán a parkolóból kihajtva a kocsi orrát a belső városrész felé fordítottuk, s South Las Vegas Blvd-on (Strip) kényelmes tempóban hajtva sorra hagytuk magunk mögött a híresebbnél híresebb szállodákat. Olyan világhírűeket, mint a már szóba került Mandalay Bay, a Luxor, az Excalibur, a Tropicana és a New York-New York. Aztán jött az MGM Grand, az Aria, a Bellagio, mögötte a Caesars Palace, a Planet Hollywood, a Paris Las Vegas, mellette szálláshelyünk, a Bally's, a Flamingo, a Harrah's Las Vegas, a Mirage, a Treasure Island, a The Venetian, Wynn Las Vegas és a Circus Circus. Meg a többi, ami most nem került említésre. 
Nevada, Red Rock Canyon-4. Miski György felvétele
A 35-40 mérföldes tempó mellett jobbra-balra kapkodtuk a fejünket, mikor, honnan tűnik fel valami újabb elképesztő látványosság.

Kevéssel az égbe nyúló Stratosphere (hotel) után kereszteztük a Charleston Blvd-t. A zöldre váltó lámpánál balra rákanyarodtam, aztán a nyílegyenes úton vagy 15 kilométeren át alig mozdítottam a volánon. Az első jelentősebb kanyarulat épp a város nyugati határán volt, innen viszont, öt perc leforgása alatt, a kanyonhoz vezető bekötőút elején őrködő fizetőkapuhoz értünk. A belépődíj csekély 12 dollárt taksált. Fizettünk, és máris behajthattunk a távolból nézve is szemet gyönyörködtető, szó szerint színes vidékre.
Paris Las Vegas. Miski György felvétele
 A körülbelül másfél órás körút jó néhány felejthetetlen élménnyel gazdagított minket. 

Az út elején, körülbelül egy kilométerrel a fizetőkapus bejárat után, olyan szép, a vörös számtalan árnyalatában játszó, misztikus, a szerényebb megközelítés szerint is különös formavilágú, leginkább gömbölyded formákra kopott sziklahát közelébe értünk, amilyen legfeljebb a mesékben fordul elő. 
Ha az erőteljes napfényben vörösen lángoló sziklasorral szemközt állva balra fordultam, néhány kilométerrel odébb magas, függőleges oldalú hegyek sorakoztak, vízszintesen sávozott oldalukon a letűnt geológiai korszakok számtalan nyomával. Jobbra tekintve apró zöld bokrokkal pettyezett sivatagos táj tűnt elő, és néhány csupasz dombhát, amelyek felett a végtelen kék ég húzódott. Egészen hátrafordulva egy
The Cosmopolitan of Las Vegas. Miski György felvétele
egy kilométer széles, sivatagos völgykatlant láttam, amelynek kisebb-nagyobb méretű kavicsokkal kevert, világossárga homokjában kétségbeesetten próbált megélni a ritkás fű, és az elvétve előforduló, tüskés, korcs bokor. A megváltó esőre néma reménytelenségben várakozó, gutaütött tájban egyedül a helyenként térdig érő, másutt derékig nyúló kaktuszok érezhették otthonosan magukat. A többi növény talán azt sem tudta, miként került ide, számukra minden nap szenvedés lehetett. 
Túl a közelebbről nézve nem is annyira élettelen pusztaságon, a város irányába lejtő, s arrafelé nyitott oldalú medencét több száz méter magas, széltében kilométereken át elnyúló,
A rend őrei a Planet Hollywood előtt. Miski György felvétele
változatos magasságú sziklasor határolta. A kisebb dombok közül büszke hegyként kiugró tömbök némelyikét igazán különlegessé tette a derekukon, vagy a csúcsok alatt széles övként húzódó, vöröses kőzetréteg. 
A hegyek lábánál vezető úton, egy jókora kört leírva autóztuk körbe a katlanszerű területet, majd ahol bejöttünk, ugyanott kihajtottunk a kanyonból, s a bejárat előtt elhúzó Blue Diamond Road-on (másik neve Red Rock Canyon Road) visszajutottunk a városba. A South Las Vegas Blvd-t ezúttal a repülőtértől két kilométerre délre értük el. 
Fél tizenegy volt, a napsütötte délelőtt kellős közepén jártunk, városnézésre ideálisabb időpontot nem is találhattunk
A Strip látványa a Planet Hollywood mellől. Miski György felvétele
    volna. 

Mielőtt ebbe belefogtunk volna, fel akartam tölteni az autó tankját, ha már a sivatagi töltőállomáson nem jött össze a dolog. A reptér melletti Four Season Drive sarkán felfedezett Shell kúton 26 dollár ellenértékben, gond nélkül sikerült abszolválni a feltöltést. A kúttól mindjárt visszatértem a South Las Vegas Blvd-ra, innen öt perccel később jobbra rákanyarodtam az East Flamingo Road-ra, ahonnan behajtottam a Bally's háta mögötti nagy, ingyenes parkolóba. Mint fentebb említettem, ebbe a Bellagio-val szemközti, központi fekvésű exkluzív szállodába szólt a téli hónapokban bankkártyával előre kifizetett foglalásunk, ám a szobánkat csak délután négytől vehettük birtokba. Gondoltam, jól van ez így, az adott időpontig annyit fogunk gyalogosan csavarogni, hogy a végén örülünk, ha nem csuklunk    
A Bellagio látképe a Strip túloldaláról. Miski György felvétele
össze a fáradtságtól. Ebből adódóan jobb, ha a sétánk végén nem kell elmenni valami távoli helyre a kocsiért, ami különben is itt, a forgalmas utak mentén elhelyezkedő parkolóban addig is szem előtt lesz. Az igaz, hogy nem a mi, hanem mások szeme előtt, ámde végül is több szem többet lát. A ruháinkkal tele bőröndöt bátran a csomagtartóban hagyhattuk, az értékes fotófelszerelést meg az iratainkat természetesen nem, azokat alapból mindenhová magunkkal vittük. 

A gondosan lezárt autót hátrahagyva belevetettük magunkat a verőfényes Las Vegas-i nappalba.
A Strip futurisztikus épületei. Miski György felvétele
 

A Las Vegas Blvd és a Harmon Ave találkozása. Miski György felvétele
A Paris Las Vegas és a Planet Hollywood közötti keskeny Paris Drive-on hamar kiértük a párizsi Diadalív élethű másolatához (amelyen Gordon Ramsey mesterszakács nagyméretű reklámposztere feszült), s mellette rátértünk a felélénkült autóforgalomtól hangos, irányonként négy, hat, vagy ahol egymás mellett két kanyarodósáv is volt, nyolcsávos Las Vegas Blvd-t kísérő járdára. Annyi időm sem volt, hogy elkábuljak a tengernyi látnivalótól, az egymás mellett emelkedő luxusszállodák szokatlan, nem egyszer meghökkentő formavilágától, a tíz- és húszemeletnyi magasságba nyúló, vadul villózó reklámkivetítőktől, a bámész tömeg bábeli hangzavarától és a harsány színek észveszejtő tobzódásától, amikor Anikómat máris beszippantotta egy női ruházati cikkeket árusító üzlet. Szédelegve botorkáltam utána. Igen, mert Amerikába indulásunk előtt megígértük a kiskutyánkra felelősen vigyázó Szandinak, fiatal kolléganőmnek, hogy hozunk neki valami értékesebb amerikai szuvenírt. Nem tudhattuk előre, hogy Los Angelesből, Las Vegasból, netán San Diego-ból származik majd az autentikus cucc, a lényeg, hogy biztosan amerikai gyártmány legyen, és a feliratával vagy a mintázatával 
A Strip a Harmon Ave felől. Miski György felvétele
egyértelműen utaljon a származási helyre. 
A nejem meglátása szerint számításba vehető válltáskák, ingek és trikók díszes feliratai és ábrái rendben lettek volna, minden amolyan elvártan angolszászos volt. A stílusuk is illett a Szandi-féle fiatal korosztályhoz, csakhogy mindegyikkel akadt egy kis probléma. A belső felükre varrott, származási helyet feltüntető címkék tanúsága szerint hét kínai, kettő mexikói egy bangladesi gyártmányú volt. Olyan, ami valóban Amerika valamely államában, Kaliforniában, netán Nevadában készült volna, mutatóba sem akadt köztük. Most mitévők legyünk? Mégsem tölthetjük az
Gyalogoshíd a Cosmopolitan előtt. Miski György felvétele
egész napunkat echte amerikás ajándékok után nyomozva. A szükség törvényt bont, itt vettünk meg mindent. A bolt gazdag kínálatából begyűjtöttünk egy Las Vegas feliratú csinos kis válltáskát, egy, a lágy rózsaszín és az erősebb pink közti árnyalatban tündöklő, ugyancsak Vegas szövegű pólót, és egy utcai viselésre való mintás, hetyke nyári kisnadrágot, a hozzátartozó felsővel. Ja, igen! Las Vegas felirattal. A mindezért a kasszánál kiköhögött harminc dollár kimondottan kevésnek tűnt. Feszengtem is az alacsony végösszeg miatt, mert nem szeretek olcsójános lenni. Azzal nyugtattam magam, hogy idővel vásárolunk még néhány holmit Szandinak. Anikó viszont sehogy és sehol sem talált kedvére valót, pedig sétánk során benéztünk vagy öt üzletbe. Őt azzal vigasztaltam, hogy visszatérve Los
A Las Vegas Blvd egy gyalogoshídról. Miski György felvétele
Angelesbe, kisebb vagyont költünk a ruhatára felfrissítésére. Hiszen még annyi időnk és pénzünk van! 

Ami engem illet, nem éreztem szükségét semmiféle, Amerikából származó tárgyi emléknek, megelégedtem azzal, amit a napok során magam körül láttam, tapasztaltam. 
A Planet Hollywood lépcsősora tövében két, egymással elmélyülten beszélgető fiatal, roppant csinos leányzó keltett nem kevés feltűnést. A hely szelleméhez, vagyis a mindenáron való feltűnés igényéhez igazodva, karcsú testükön rendőrruhát imitáló szexi bőrszerelés feszült. Nem azt a kimondottan előírásos rendőr egyenruhát hordták, ugyanis kurvásan magas sarkú, fekete cipőt, mindössze öt centi széles bőrnadrágot, és ugyanebből az anyagból való melltartót viseltek.
Nézd már, motor a falban! Miski György felvétele
Az övekre aggatott műbilincsek és műgumibotok még inkább egyértelművé tették a felvállalt szerepet. A fejükön sokszögű rendőrsapkát viseltek, sziporkázó fülbevalóik feleslegesen hangsúlyozták tovább a vakok számára is nyilvánvaló nőiességüket. A látnivalók krémjét a bőséges mértékben fedetlenül hagyott testfelületek nyújtották, amit néhány arra járó, nyálcsorgató vénember szívesen fotózott. Én is csináltam róluk két emlékfotót, de esküszöm, bájos kettősükben kizárólag provinciális érdekességet láttam, a hormonális kihatások jószerével elkerültek. Hiszen nős ember vagyok. Hiszen.
Harley Davidson Cafe. Miski György felvétele
 

A Harmon Ave kereszteződésénél modern, krómozott, nesztelenül surranó mozgólépcső vitt fel a Las Vegas Blvd túloldalára való biztonságos átkelést garantáló, kizárólag gyalogosok számára készült hídra, ezen lehetett eljutni a Hotel Cosmopolitan-hez is. A kétfelől magas plexifalakkal védett sétahídról minden irányba látványos felvételeket  készíthettem, egyedül arra kellett ügyelnem, hogy tiszta legyen előttem az üveg. Ugyanennél az úttalálkozásnál építettek egy másik felüljárót is, ez a Harmon Ave felett vezet a Las Vegas Blvd déli folytatásához. Ehhez a felüljáróhoz is csatlakozik két irányban működő mozgólépcső, a lefelé vivő lépcsősor a falból kiugrani látszó, óriásira méretezett fél Harley motorkerékpárt megjelenítő, a legendás
A City Center "dülöngélő" épületei. Miski György felvétele
gyártmány köré szőtt hatásos imázst reklámfogásként alkalmazó Harley Davidson Cafe bejáratánál éri el a járda szintjét. 
Erről a pontról a túloldali City Centernek az extremitás határait feszegető toronyházaira látni.
A Tropicana Ave kereszteződésénél ismét találkoztunk az út felett átívelő gyalogoshíd biztonságot szolgáló megoldásával. Ebben a kereszteződésben négy ilyen felüljárót lehet látni, mindegyik út fölé jut kettő-kettő, mi azt vettük igénybe, amelyik a New York-New York Hotel bejáratához vezetett. Mielőtt azonban
A Las Vegas Blvd üzletsora. Miski György felvétele
átmentünk volna rajta, kíváncsiságból benéztünk az innenső sarkon álló MGM Grand belsejébe. A szállodáról korábban olyan információm volt, hogy a főbejárata mögötti folyosón kialakított üvegfalú kifutóban élő, fehér oroszlánokat lehet látni. De legalább egyet. A hír szavatossági ideje, sajna, időközben lejárt. Valamikor nyilván voltak itt nagyvadak, különben nem értesültem volna róla, mára azonban az oroszlánoknak hűlt helyük. Vagy mi nem figyeltünk fel rájuk, ami eléggé képtelen felvetés, hiszen az állatok királya mégsem egy kóbor éjjeli szellentés, amit az alvók nem vesznek észre.
New York-New York Hotel and Casino-1. Miski György felvétele
 Azt az aranyozott, nagyjából öt ember magasságú, gigászi oroszlánszobrot, ami, mint a hotel jelképe, a szálloda utcafronti sarkára kihelyezett magas talapzaton ül, többször lefényképeztem.

A szálló földszinti részén, hús-vér oroszlánok helyett, valami irtózatosan sűrűre sikerült giccsparádét alakítottak ki, név szerint a Rainforest Cafe-t (Esőerdő kávézó), funkcióját tekintve amolyan bárféle vendéglátóegységet. Ami vizuális hamisságot őserdei díszlet címszó alatt itt összehordtak, attól egy átlagos ízlésű ember gyomra émelyegni kezd. Az erőltetett, kényszeres egyediség gyerekes, inkább a Disneyland világába illő eredményt fialt. A sebtében megejtett fotózást követően spuriztunk kifelé, s még arra
New York-New York Hotel and Casino-2. Miski György felvétele
    sem veszem a fáradságot, hogy a látottakra további szót vesztegessek. 

Az utca felőli szabadtéri területén saját hullámvasutat működtető New York-New York szállodához vezető gyalogos hídról a hotel előterébe lépve, egy színes drazsékból összerakott, embermagasságú Szabadság-szoborral találtuk szembe magunkat. Elhaladva a figurális édességkupac mellett, a rövid folyosói szakasz végén mozgólépcső vitt a földszinten kialakított, meglehetősen nagyméretű játékterembe, a gonosz és cinikus Lucifer itteni ördöghelytartójának pénzzel kibélelt infernójába.
Excalibur Hotel. Miski György felvétele
A szolid mennyezeti megvilágítás alatt legalább száz nyerőgép kínálta magát, egyik monitor vadabb színben pompázott a másiknál, az ember szeme belesajdult az aritmiás fényvillanásokba. 
Hah, hördültünk fel egyszerre az asszonnyal, ha valahol és valamikor, akkor itt és most véresre nyerjük magunkat az egyik csodamasinán! Csak azt felejtettük el, ám hamarosan eszünkbe jutott, hogy otthon, Magyarországon a nyerőgépek kezelését illetően nem részesültünk előzetes oktatásban. Így aztán lopva figyeltük a csilingelő, búgó, pityegő és egyéb feltűnő hangokat kiadó gépeknél ülő többi játékost, hátha sikerül ellesni pár megszívlelendő fortélyt. De ahány masina, annyi kezelési 
A New York-New Yorkhoz vezető gyalogoshíd. Miski György felvétele
lehetőség. Öt perc leskelődés után sem lettünk okosabbak. Mielőtt kifutottunk volna az időből, lépnünk kellett: az asszony helyet foglalt egy átlagos kinézetű nyerőgépnél, s lesz, ami lesz alapon, a nyíllal jelölt résen betolt egy egydolláros bankót. A gép annyira megörült, hogy végre törődik vele valaki, hogy a színes kijelzőjén megjelenő, rulettszerű ábra vad forgásba kezdett. Anikó, mi mást tehetett, találomra nyomkodta a kézreálló kütyük valamelyikét, válaszul a masina felhördült vagy sípolt, aztán másodperceken belül leállt. Mi van, elrontottunk valamit? De nem, mert egy másik nyíláson kitolta a 
A New York-New York Hotel játékterme. Miski György felvétele
    szálloda nevével, címével, összes publikus adatával kidekorált értesítőt, miszerint nyertünk! Aha! Hát persze, ezért jöttünk. De mennyit? Elsőre tíz centet... Az annyi, mint 25 forint! Csak így tovább, szívem! És izgatottan fényképeztem Anikómat, amint egyik papírpénzt a másik után csúsztatja be a folyamatosan vijjogó, nyekergő, kolompoló és csengető gépbe, s kipirult arccal húzgálja kifelé a nyereményösszegeket feltüntető fecniket. Mire a tizenöt darab egydolláros elfogyott, négy győzelmi értesítő gyűlt össze a másik kezében. Feltűrtem az ingujjamat, 

A profik arckifejezése. Miski György felvétele
hogy mielőbb végezzek a rovanccsal. Mielőbb végeztem, és kiderült, hogy mindösszesen 90 centet bírtunk összerabolni, amit az tesz különösen értékessé, hogy ezért nevetségesen csekély összeget, tizenöt dollárt kellett beáldoznunk. Nem rossz arány. Hiszen, engedtem szabadjára a siker lázában sebesen szárnyaló fantáziámat, ha kitart a nyerőszériánk, akkor százötven dollár felhasználásával 9 dollárt kaszálunk, ezerötszáznál meg már 90-et söprünk be! Abból kitelik akár másfél tanknyi benzin! Elhatároztam, legközelebb is ide jövünk, ha könnyen szerzett pénzre lesz
Az MGM oroszlánja. Miski György felvétele
szükségünk. 

A kaszinóból kijőve a South Las Vegas Blvd azon oldalán voltunk, ahol még nem jártunk. Sétánkat ezen az árnyékos oldalon visszafelé, a Bellagio irányába folytattuk. 
A Harmon Ave kereszteződése előtti két luxusépületben olyan világmárkák béreltek helyiséget, mint a Tag Heuer, a Tiffany, a Gucci, a Prada, vagy a Dolce and Gabbana. 
Magunk mögött hagyva a Cosmopolitant, elértük a klasszicista architektúrájú Bellagio Hotelt, illetve a nevezett szálloda és a Las Vegas Blvd közé épült nagy, mesterséges medencét. A balusztrádos kőkorlát mellől látni
Kilátás a Stripre a New York-New York mellől. Miski György felvétele
lehetett a medencét kitöltő kristálytiszta víz alatt megbúvó csőhálózatot, amelyből, sötétedés után, félóránként, vízsugarak törnek az ég felé, s a karcsú sugarak látványos koreográfiára írt táncát kihangosított zene kíséri.  Az ingyen látványosságot figyelemmel kísérő közönség legnagyobb örömére.
Egyelőre azonban fényes nappal volt, s kezdett sok lenni a májusi melegből. Patakzott rólunk a verejték. 
A gyalogos felüljárók igénybevételével áttértünk a Las Vegas Blvd túlsó oldalára, ahol a sűrű pálmasor miatt jótékony árnyék vetült a járdára. 
A Paris Las Vegas az utca túloldaláról. Miski György felvétele
Elsétáltunk a Flamingo (hotel és kaszinó) és a Harrah's (hotel és kaszinó) homlokzata előtt, tíz percre benéztünk a The Venetian-be, aztán, mivel bőven túl voltunk a délidőn, ellenben a sivatagi benzinkútnál elköltött hideg pizzaszeletek óta nem ettünk, keresni kezdtük az éhségünk elverésére alkalmasnak látszó legközelebbi gyorséttermet. Nem kellett sokáig forgolódnunk, mert a Casino Royale (hotel és kaszinó) és a Harrah's közé szorult Chipotle Mexican Grill tökéletes választásnak tűnt. És annak is bizonyult. Amerikában hamar megkedveltem az efféle, gyors kiszolgálást, olcsó és finom 
A Paris Las Vegas, mögötte a Bally's. Miski György felvétele
   ételeket biztosító gyorséttermeket, mint ezt is. A higiéniai védelmet biztosító üvegfal mögött sorakozó tárolóedényekben látott babfélékből, tésztákból, húsfélékből, reszelt sajtokból, kukoricából, gombákból és egyéb finomságokból annyit és olyan összetételben kérhetett a tányérjára az ember, amennyit és amilyet akart. Itt mindenkire ráhagyták, hogy a kulináris élvezetek terén a maga elképzelése szerint élje ki alkotó ösztöneit. 

Anikóm, aki már a foglalkozásából adódóan is a profik magabiztosságával mozog az ételkészítés terén, 
A Bellagio és medencéje. Miski György felvétele
biztos szemmel válogatva, egymáshoz illő részletekből állíttatta össze a maga adagját. Engem viszont elkapott reménytelen amatőrök vad alkotási láza, és olyan összetevőkből rendeltem a tányéromra, amelyek az ízek harmóniáját illetően sem az első, sem az ötödik nekifutásra nem passzoltak egymáshoz. Ezzel együtt, szerintem, új fejezetet nyitottam a konyhaművészetben. 
A porcelántányérra púpozott végeredmény határozottan látványosra sikerült, ehető volt, mi több, kimondottan finomnak bizonyult (mondják, a zseniális alkotások zöme a
A Bellagio és a Caesars Palace. Miski György felvétele
véletlennek köszönheti létrejöttét). Az alkotói  tevékenységemet dülledt szemekkel, irigységgel vegyes elismeréssel bámuló személyzet azonban alighanem perverz alaknak könyvelt el, aki erőszakot követett el a kényemnek-kedvemnek kiszolgáltatott ételeken. Sebaj. Jut eszembe, kettőnk étkezése ezúttal 15 dollárba került. 
A literes kólával leöblített kései ebéd után elégedetten igyekeztünk a tízpercnyi sétaútra eső szállásunk, a Bally's Las Vegas felé. Elmúlt fél öt, időszerű volt bejelentkeznünk a hotelben. A szálloda mögötti parkolóban hagyott,
A Las Vegas Blvd és a Flamingo Road találkozása. Miski György felvétele
forróságtól izzó kocsiból kiszedtük a bőröndünket, s a hotel légkondicionált alsó szintjén beálltunk a recepcióval szemben felállt, vastag selyemkötelekkel határolt sorba. Öt perc múlva az előző vendéggel éppen végzett ügyintéző hívogatóan intett, fáradjunk közelebb. És már megint kezdetét vette az ellenszenves amerikai koreográfia. Hiába, hogy köszönés után sietve a pult mögött álló öltönyös úriember elé toltam az előre kifizetett szobafoglalást visszaigazoló dokumentumot és az útleveleinket, de még a dombornyomásos bankkártyát is készenlétben
A Caesars Palace az útkereszteződés felől. Miski György felvétele
tartottam, sorsomat nem kerülhettem el, máris záporoztak felém az angol nyelvű kijelentő- és kérdőmondatok, amikre minden alkalommal egyetlen reakcióm volt: szó nélkül rámutattam a márványpulton heverő, az összes szükséges adatot tartalmazó dokumentumokra. Öregem, gondoltam magamban, mialatt mosolyogva szemébe néztem a jólfésült, peckes tartású, hotelegyenruhás fickónak: ha neked ennyi információs forrás sem elég, akkor sajnálom, oldd meg a helyzetet, ahogy tudod. Nem olyan összetett a szituáció. Azért vagy itt, azért kapod a valószínűleg nem kevés 
A Las Vegas Blvd és a Flamingo Rd kereszteződése. Miski György felvétele
fizudat, hogy az ehhez hasonló helyzetekben rögtönözz, és villantsd meg az építőjellegű kreativitásodat. S lám, igazam lett, mert a meddő szófecsérlést felváltotta néhány felmérő pillantás, és már szavak nélkül is ment minden, mint a karikacsapás. 
Fél percen belül kezemben volt a szobánk ajtaját nyitó két mágneskártya, s a villanásnyi, barátságos mosolyváltást követően az összekötő folyosón mehettünk a másik épületszárny liftjéhez. (Amerikában az emberi kapcsolatok kihagyhatatlan eleme a megfelelő időben bevetett rutinmosoly, és senkit sem zavar, hogy szemernyi 
A Strip központi része. Miski György felvétele
őszinteség sincs benne. Többnyire.)
A menet közben lágy zenét sugárzó elevátorral a hetedik vagy a nyolcadik emeletig suhantunk, ahol a puha, vörös szőnyeggel borított hosszú folyosó közepe táján értünk a szobánkhoz. Rövid, de heves csatába bonyolódtam a két kártya segítségével nyitható elektromos ajtózárral, de aztán bejutottunk. 
Odabent, ha nem is vérbeli luxuskörülmények fogadtak, de minőségi berendezés, és néhány kényelmi kiegészítő állt a rendelkezésünkre. Ez utóbbiak közül aranyat ért a bekapcsolása után egy perccel hűs
A Flamingo előtti pálmafás járdaszakasz. Miski György felvétele
légkört teremtő légkondicionáló berendezés. A nagy képernyős plazmatévé nem hozott minket lázba, hiszen esélytelennek látszott, hogy akár futólag belepillantunk a helyi vagy országos csatornák adásaiba. Akkor már többre becsültük a faburkolatú szekrénykébe rejtett mini hűtőgépet, nem szólva az ámulatba ejtően puha, azonnali alvásra csábító dupla ágyról. De a Vegasban tölthető kevés időnk vészesen fogyott, s nem engedhettük meg magunknak a nappali alvás léha luxusát. Ehelyett sietősen lezuhanyoztunk a tágas, csupa üveg fürdőszobában, és tiszta ruhát öltöttünk
A Strip délutáni forgalma. Háttérben a Mirage. Miski György felvétele
magunkra. A hosszú úttól elnyűtt, átizzadt cuccainkat a szennyes tárolására kinevezett reklámszatyorba raktuk. Aztán félórára ledobtuk magunkat a lágy fotelekbe, s közben beszélgettünk, nehogy ülve elaludjunk. 
Mire kipihentük magunkat, az órám fél nyolcat mutatott, odakint kezdett alkonyulni. Indulnunk kellett, ha egy kiadósnak ígérkező gyalogtúra keretében bele akartunk kóstolni a fényektől csillogó város esti életébe.
A még mindig ugyanazt a halk zenét játszó lifttel leereszkedtünk a földszintre, az összekötő folyosó lágyan süppedő szőnyegén átsétáltunk
A The Venetian "lagúnája". Miski György felvétele
a recepciót is magába foglaló fő épületszárnyba, ahol a szálló kaszinórészlege is működött, s ahonnan az East Flamingo Road-ra nyíló kijáraton távoztunk. 
Első tennivalónk volt, hogy elmentünk az órákkal előbb letett kocsinkért, és áthoztuk a parkolónak a forgalmas Flamingo Road-hoz közeli részébe. Úgy éreztük, túlságosan kihalt terepen pihenne, ha éjszakára ott hagynánk, ahová először parkoltunk vele. A gyönyörű autót biztonságban tudva, gyalogosan vágtunk neki a Vegas-i alkonyatnak. 
A parkolótól pár lépésre felfestett zebrán átmentünk a Flamingo Rd túloldalára. Innen
A Harrah's Hotel díszes főbejárata. Miski György felvétele
jobban szembetűnt a Strip keleti részének sajátos kinézetű magasvasútja, a fejünk felett tíz méterrel, szinte nesztelenül elhúzó monorail, és a Bally's sarkán S-kanyart leíró sínpálya. 
A monorail egy gyors és tiszta, a felszín felett meglehetős magasságban közlekedő, ránézésre kismetrószerű személyszállító vasút. Kedves turistalátványosság. 
Az McCarran repülőtérhez közeli MGM Grandtól indul, és északra tartva a Strip keleti oldalán fekvő jelentősebb szállodákat köti össze. (A Strip nyugati oldalán is kialakítottak egy monorail-vonalat, de
A Harrah's színes figurái. Miski György felvétele
       ezt időszűke miatt nem próbáltuk ki.)

A megállók zömét az egyes szállodák hátsó traktusánál alakították ki. A két végállomást is beszámítva, összesen hét állomása van (délről északra haladva): az MGM Grand, a Bally's/Paris Las Vegas, a Flamingo/Caesars Palace, a Harrah's/The Quad, a Las Vegas Convention Center, az LVH, és végül a Sahara Station. 
Mint helyi sajátossággal, szerettünk volna egy kisebb kört menni vele, s mivel ott volt az orrunk előtt a Flamingo/Caesars Palace megálló, elsétáltunk a Flamingo hátsó
A monorail a Harrah's Hotel mögött. Miski György felvétele
                 bejáratához, az itteni lépcsősoron felballagtunk egy emeletnyit, és a hotel úszómedencés, pálmafás belső kertjére néző nyitott folyosón végigmenve máris a megállóhoz értünk. Jó tíz méterrel voltunk az utcaszint felett. 

Az állomás biztonságáért felelő egyenruhás peronőr hölgy, látva a jegykiadó automata előtti zavart tanácstalanságunkat, azonnal a segítségünkre sietett. A két jegyhez az ő hathatós segítségével jutottunk hozzá. A jegyek összesen nyolc dollárba kerültek, amit csipetnyit húzósnak találtam a másfél dollárba
A Harrah's mókás reklámarcai: Buck és Winnie. Miski György felvétele
kerülő Los Angeles-i metrójegyhez viszonyítva, de hát, egyszer élünk! 
A mindinkább sötétedő alkonyatban felejthetetlen látványt nyújtott az East Flamingo Road feletti kanyarból kijőve egyenesbe álló, világos színű szerelvénynek az állomásra érkezése. Ezúttal is bebizonyosodott, hogy Vegasban mindent megtesznek a közlekedők biztonságáért. Miután az állomásra érkező szerelvény halk szusszanással megállt, először a peronszéli, erős plexiből készült magas védőfal nyílt szét, mindenhol pontosan a monorail még csukott ajtói előtt.
Nem semmi figurák: Buck és Winnie. Miski György felvétele
Nem fél méterrel előrébb vagy hátrébb, hanem éppen a szerelvény ajtajai előtt. Csak ezt követően húzódtak kétfelé a monorail ajtajai, utat engedve a ki- és beszállóknak. Ezzel a technikával kivédték, hogy bárki, bármilyen szándékkal a sínekre zuhanhasson. 

Beszálltunk és helyet foglaltunk. Rajtunk kívül két fekete és egy fehér hölgy ült a kocsiban, az előbbiek egymással beszélgettek. A következő négy megállót gyorsan letudtuk, és máris a végállomáson voltunk. Nem kellett újabb jegyeket váltanunk, ugyanis az itteni, szintén rendkívül előzékeny peronőr felvilágosított minket, hogy a meglévő tiketteket felhasználhatjuk
Az esti Harrah's a Las Vegas Blvd felől. Miski György felvétele
a visszaútra.

Remek!
Máris beszálltunk egy visszafelé, a városközpont felé tartó járműre, amiről ezúttal a Harrah's Stationnál szálltunk ki. Az állomás melletti parkoló szélén hatalmas átmérőjű, színes, kivilágított óriáskerék (High Roller) volt felállítva. Ahogy a monorail nyitott peronvégéből elnéztem a gömbszerű, zárt kabinokkal lassan körbeforgó gigászi szerkezetet, úgy tűnt, a környező épületeknél jóval magasabbra szállítja az utasokat, akiknek így alighanem páratlan rálátásuk nyílt a fényárban úszó Vegasra.
A Flamingo Hotel környéke este. Miski György felvétele

Átvágva a Harrah's teljes üzemben működő kaszinórészlegén, és a két csoda mókás, élethűen megformált, reklámcélból kiállított figurával (Buck-al és Winnie-vel) feldobott előcsarnokon, kiléptünk a Las Vegas Blvd-ra. 
(Egy mondat erejéig visszatérve a vicces alakok által sugalmazott mondanivalóhoz: Buck és Winnie, a Harrah's kaszinójában bezsebelt nyereménydollárokkal kitömött újgazdag házaspár úgy tele van pénzzel, hogy nemcsak a zsebeikből, de a degeszre tömött bőröndjükből is dőlnek a bankók. Még az uszkárjuk is zöldhasúkon pitizik.)
Pár lépés után, vesztünkre,
A Caesars Palace esti fényei. Miski György felvétele
 

belebotlottunk a délutáni ebédünk színhelyébe, a Chipotle Mexican Grill-be. A szemünk megint kopogott az éhségtől, amikor aznap másodjára is benyitottunk az étterem ajtaján. Anikóm eléggé szerényre vette a figurát, de én ismét elkápráztattam az alkalmazottak hálás nézőseregét, amikor egy eleddig ismeretlen ételábránddal megpakolva távoztam a pulttól. A csilitől túltengő étel ugyan veszettül csípett, de gyöngyöző homlok ide vagy oda, legényesen álltam a sarat. Majdnem annyit fizettünk, mint ebédkor, de most
A Strip a Caesars Palace felől. Miski György felvétele
egy dolcsival többe került kettőnk kajája, vagyis 16 dollárt hagytunk ott. 
A laktató vacsorát követően újfent az utcán találtuk magunkat, s örömmel konstatáltuk, ha hideg nem is lett, legalább elviselhetőre mérséklődött a meleg. Anikómon egyébként könnyű blúz és farmerszoknya volt, én rövid ujjú pólót és farmernadrágot viseltem.
Ebben a másodpercben szavunkba vágott a túloldali Hotel Mirage felől fülsiketítő hangerővel érkező békabrekegés. Meghökkenve néztünk egymásra, álmodunk, vagy hallucinálunk?
Las Vegas. A Strip esti színei. Miski György felvétele
Hogy-hogy szerelmes békák serege brekeg, s igencsak fülsértő hangerővel, a száraz Mojave-sivatag fővárosában? Ennyire azért nem volt erős a csilis bab. Aztán észrevettük a lekapcsolt fények miatt félhomályba borult járdán tolongó tömeget. Mindenki a Mirage épülete és a Las Vegas Blvd között húzódó mesterséges tó, és a vízfelület mögött lassan lángba boruló, vulkánt utánzó kisebb magaslat felé fordult. A magaslat sziklás oldalán széles vízesés zuhataga igyekezett sisteregve az alanti medence vizébe. Mire felocsúdtunk, és átsiettünk a túloldalra, kezdetét vette a
Bally's Las Vegas. Miski György felvétele
műsor. Aligha tartott tíz percnél tovább, de a szervezők mindent bevetettek a minél hatásosabb látvány kedvéért, főleg a mesterséges vulkáni kürtőből felcsapó szikrákkal és lángnyelvekkel nem spóroltak. És a mindent elsöprő hangerővel dübörgő zenével. 
A Vegasba ámulni-bámulni érkezett jó nép fotózott, ki merre állt, arra. A langyos estében nyári száraz villámként villogtak a vakuk, s olyan gyakran, hogy valóban szükségtelen volt a köztéri világítás. Egy utolsó, mennydörgésszerű akkordnál kihunytak az égre törő lángok, megszűnt a dobhártyát repesztő zaj, s mintegy vezényszóra, ismét életre keltek az időszakosan lekapcsolt utcai
A Bally's és a Paris Las Vegas teliholddal. Miski György felvétele
lámpák. Az előadás véget ért.

A nép (az istenadta) egy emberként (dübörgő marhacsordaként) zúdult el az orrunk előtt, mindenki egy irányba tartva. Akkor még nem sejtettük, mi okból. 
Megvártuk, amíg szellősebb lesz körülöttünk a járda, aztán a fényárban úszó Strip mentén haladva arra irányítottuk lépteinket, amerre a tömeg sietve távozott. Addigra rég letűnt a Nap, maga után szippantva az utolsó, halvány bíbor fényfoszlányt is. Az ég sötét kárpitján csillagok ezrei reszkettek, a szép tavaszi estében az Eiffel-torony másolat csúcsán trónoló ezüst telihold
Las Vegas Blvd. Miski György felvétele
vette át az uralmat. 
Idelent, a Földön, gyönyörű megvilágításban fürödtek a széles Las Vegas Blvd mentén álló szállodák magasba törő homlokzatai, egyik fénykreáció bámulatosabb volt a másiknál. A látvány érdekességét tovább fokozták a lépten-nyomon felbukkanó, változatos méretű, színesen villogó neonreklámok, illetve a szállodák kivilágított nevei. S míg a város minden pontjáról látható Eiffel-torony másolat arany felkiáltójelként világított a sivatagi estében, addig a Flamingo stílszerűen rózsaszínben, a Bally's és a Cosmopolitan nyugodt tengerkékben, a Hotel Paris óaranyban
Vízsugarak tánca a Bellagio előtt. Miski György felvétele
úszott, míg az egymás közelében dölyfösen emelkedő Caesars Palace és Bellagio függőlegesen tagolt homlokzata fehér fényű megvilágítást kapott. 
A tündöklő látványhoz a széles utakon hömpölygő kocsiáradat is hozzátette a magáét, mert amerre jártak, a fényszórójuk felől nézve vibráló ezüstfolyóvá, a vörösen izzó helyzetjelző- és féklámpák felől nézve pedig hol meglóduló, hol megtorpanó, aztán ismét sebesen áramló lávafolyammá változtatták a dollárszagú estében izgatottan lüktető Strip-et. 
Mire odaértünk a büszkén tornyosuló Bellagio előtti mesterséges tóhoz, a hosszan kanyargó
Színek játéka (színjáték) a Bellagio-nál. Miski György felvétele
 kőkorlát mentén felgyülemlett tömeg miatt már csak a meglepően céltudatos Anikóm tudott kiharcolni magának egy jó helyet, nekem meg kellett elégednem az asszonypajtás háta mögötti második sor által nyújtott vizuális lehetőségekkel. Cigarettányi pihenőt követően máris kezdődött az itteni színielőadás, és a bevezető, szárazjéggel keltett ködgomolygást követően a víz alatti csövekből felszínre törtek az első táncos vízsugarak. A hangszórókból a Rózsaszín párduc című klasszikus filmvígjáték jól ismert zenéje szólt, s az erős fényekkel megvilágított, kecsesen ide-oda hajlongó,
A Cosmopolitan és a Bellagio az út túloldaláról. Miski György felvétele
 fürgén égre szökkenő, vagy éppen alacsonyan szitáló vízsugarak táncot ropni látszottak a fülbemászó zenére. A rendezők jól kitaláltak minden mozzanatot, a show kivitelezése tökéletesre sikerült. De ez a látványosság sem tartott hat-hét percnél tovább, s az utolsó játékos vízsugár elültét követő csendben a tömeg, mintegy varázsütésre, szétszéledt. De a nyomukban máris érkeztek új bámészkodók, s korlátsor mentén mind kevesebb lett az üres hely.
Nagyüzem a Las Vegas Blvd mentén. Miski György felvétele
 

Mivel a szállodánk az út másik oldalán, úgyszólván kőhajításra volt, s a múlófélben lévő nap eléggé kivett belőlünk, nem is szólva a másnapra tervbe vett Grand Canyon-i látogatásról, illetve a Los Angeles-i visszaútról, a pihenés mellett döntöttünk. Este fél kilencre járt, és biztosra vettük, hogy másnap is lesz nap. Tudtuk, mikor kell abbahagyni. Fél tízkor már aludtunk.
Anikóm később számtalanszor emlegette, s a hangját ilyenkor mindig fátyolossá tette a nosztalgia édes füstje, hogy Amerikában tartózkodásunk ideje alatt itt, a Bally's-ben szunyált a legpihentetőbben. Az ébresztőórát fél hatra állítottam, de mint eddig mindig, most is jóval korábban ébredtünk.
A keddi nap kiadásai 107 dollárra rúgtak, s a Hyundaijal 322 mérföldet tettünk meg.   

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

2014-es emlékképek Dél-Kaliforniáról, Nevadáról és Arizonáról In medias res (a dolgok közepébe vágva): 2012 végén egy villanásnyi időre Fo...